Winnica Widok Wojszyn

W miejscowości Wojszyn, naprzeciwko Kazimierza Dolnego, acz po drugiej stronie Wisły, ulokowana została winnica Widok. Nazwa w sposób naturalny nawiązuje do spektularnego widoku na prawą stronę Wisły i samo miasto, jaki rozpościera się ze skarpy górującej na starorzeczem rzeki. Sama skarpa i sąsiedztwo rzeki nie stwarza jedynie walorów widokowych, ale również uprawowe. Tereny znakomicie nadają się dla drzew owocowych oraz winogron.

Winnica Widok to nieco ponad 1 ha powierzchni. Nasady mają od 10 do 3 lat, a użyte odmiany to vitis vinifera: riesling, chardonnay, gewürztraminer, pinot noir, zweigelt oraz blaufränkisch. Zastosowanie takich odmian jest możliwe właśnie ze względu na specyficzne warunki klimatyczne. Nachylenie zbocza nad rzeką, jej bliskość oraz duża ilość dni słonecznych umożliwia uprawy takich odmian. Podobny fenomen miałem okazję ujrzeć na Sandomierszczyźnie, gdzie w okolicach samego miasta również ulokowana jest winnica z nasadami jedynie vitis vinifera. Czyli Winnica Król.

Większość win tu wyprodukowanych jest sprzedawanych na miejscu. Turyści, których są tysiące w okolicach Kazimierza Dolnego, z chęcią poszukują lokalnych smakołyków, a polskie wino zaczęło się do nich zaliczać. Istniejąca struktura pozwala na przyjmowanie większych i mniejszych grup turystów, którzy ciesząc się spektakularnym widokiem mogą sączyć lokalne wino.

W trakcie odwiedzin winnicy możliwa była degustacja jedynie kilku win. Jak to często w Polsce bywa i potrochu wynika z restryktywnego prawa za ich wymyślnymi nazwami kryją się jak najbardziej jednoodmianowe lub blendowane wina zapakowane w eleganckie butelki i etykiety. Dla ułatwienia podawać będę ododmianowe ich nazwy:

Riesling 2020 to całkiem przyjemne wino wytworzone z odmiany riesling, która zresztą dominuje w winnicy. Choć w winie pozostawiono całkiem sporo cukru resztkowego (bliżej mu do wina półwytrawnego), to daje ono delikatne, acz przyjemne aromaty w zapachu i silną odświeżającą kwasowość w smaku. Wino na pewno spodoba się enoturystom i z chyba taki był zamysł jeśli chodzi o styl tego wina.

Chardonnay 2018 to wino o ciemnej barwie słomy. W zapachu aromaty limonkowe przechodzące w grejpfruta. W smaku niezły balans owocowości i kwasowości, choć ta druga zdecydowanie daje długi finisz temu wino. Przyjemne i nadal odświeżające dedykowane raczej do potraw rybnych niż picia solo.

Quvee 2020 to połączenie odmian zweigelt i blaufränkisch. Choć rocznik trudno traktować jako najlepszy dla polskich win uzyskano wino o aromatach jeżyny, poziomki i ściółki leśnej. W smaku niezwykle lekki o sporej dawce kwasowości i finiszu na delikatnych i drobnych taninach.

Zweigelt 2019 spędził 12 miesięcy w dębowej beczce. W efekcie w zapachu do aromatów czerwonych owoców dołączyły nuty fiołkowe dają wino o średniej długości, ale przyjemne do picia.

Pinot Noir 2019 to wino o ciemnym kolorze i ładnym pierścieniu. W aromacie nuty truskawki, poziomki. W smaku przyjemnie zaookrąglona owocowość i spora dawka kwasowości. Długi finisz kończy się pieprznymi nutami. Z degustowanych obok chardonnay zdecydowanie najlepsze wino.

Winnica Widok pokazuje, jak dobre wina można produkować w Polsce, jeśli tylko dobierze się odpowiednio siedlisko. Wina mają spory potencjał dojrzewania, co po ich zakupie niżej podpisany zamierza w przyszłości sprawdzić. Zapraszam więc na mój blog za 2-3 lata by zobaczyć, jak wypadło chardonnay i pinot noir po tym czasie.

Jerzy Moskała

Advertisement
Winnica Widok Wojszyn

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s