Weingut Friedrich Pfalz Spätburgunder 2018

Weingut Friedrich to w sumie niewielka, 8 hektarowa winnica położona na skraju gór Haardt ulokowana u podnóża zamku Hambach. Ekspozycja winnic jest południowa, co ma poważne znaczenie dla samego wina. Jest to firma rodzinna, która uprawę wina kultywuje od 1840 roku. Producenci deklarują uprawę metodami tradycyjnymi tak, by wytwarzane przez nich wino eksponowało ich miłość do natury i odzwierciedlało tradycyjny charakter wina.

I winem od takiego producenta zostałem obdarowany i z chęcią przystąpiłem do jego degustacji, gdyż spätburgundery potrafią zaskakiwać swoją jakością.

Weingut Friedrich Pfalz Spätburgunder 2018

I trzeba przyznać, że wino mnie zaskoczyło. Ale nie, nie w znaczeniu jakościowym, ale raczej stylistycznym. Bo pinot noir, a spätburgunder nie jest niczym innym tylko tą odmianą, zazwyczaj się kojarzy z winami o silnym owocu, sporej dawce kwasowości i pięknych finiszach opartych na taninach. W tym przypadku wino już w kolorze pokazywało ciemniejszy kolor, ale w zapachu i w smaku dominowała bomba owocowa, która bardziej przypominała wina z Hiszpanii, niż z zimniejszego przecież Palatynatu. Choć kwasowość w tym winie nie jest wysoka, zaledwie 4,7 g/l, to finisz taniczny jest bardzo przyjemny i całkiem długi.

Nie, nie jest to wino z ambicjami, ale bardzo przyjazne i pijalne, przez co do prostych potraw w postaci mielonego kotleta sprawdziło się znakomicie.

Wino otrzymane na urodziny. Wino dobre. I chyba nie ma importera w Polsce, a szkoda.

Jerzy Moskała

Advertisement
Weingut Friedrich Pfalz Spätburgunder 2018

One thought on “Weingut Friedrich Pfalz Spätburgunder 2018

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s