Senorio de Barahonda Monastrell Syrah Organic Barrica 2019

DO Yecla to winiarska apelacja znajdująca się w regionie Murcia. Tradycje upraw winnej latorośli sięgają tu czasów Fenicjan, choć to raczej Rzymianie ponad 2000 lat temu zaczęli na masową skalę budowę winnic. Chyba tylko z tego powodu, że na tych ubogich glebach i w ekstremalnym klimacie tylko winna latorośl potrafiła dawać sensowne plony. Współcześnie Yecla to około 6500 ha winnic i wina, które są również specyficzne jak lokalny klimat.

Historia Bodegas Barahonda zaczyna się około 1850 roku, kiedy to Pedro Candela Soriano rozpoczyna produkcję i sprzedaż wina w oparciu o kupowane grona. Właściwa winnica powstaje dopiero w roku 1925 i aż do 2006 w dużej mierze funkcjonowała lokalnie. Dopiero w 2006 powstaje Bodegas Barahonda, obecnie prowadzona jest przez Antonio i Alfredo, czwarte pokolenie rodziny Candela. Głównym ich celem jest produkcja wina odzwierciedlającego tradycję i cechy lokalnego terroir. Powstają tu więc wina wyraziste, o dużej ekspresji i koncentracji aromatów.

Senorio de Barahonda Monastrell Syrah Organic Barrica 2019

Takim winem jest właśnie Senorio de Barahonda Monastrell Syrah Organic Barrica 2019 – wino dostępne na rynku polskim m.in. w sieci DarWina. Wino wyprodukowane z winogron odmian monastrell i syrah dojrzewało przez 6 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. W efekcie uzyskano wino aksamitne i niezwykle pijalne. W zapachu aromaty czerwonych i czarnych owoców podbite nutami tytoniu i przypraw. W smaku silne aromaty owocowe, średnia kwasowość i długi finisz oparty na miękkich i drobnych taninach. Lekko pikantne zakończenie.

Wino degustowane do lekkiej zapiekanki z mięs i warzyw sprawdziło się znakomicie.

Wino bardzo dobre. Zakup własny.

Jerzy Moskała

Advertisement
Senorio de Barahonda Monastrell Syrah Organic Barrica 2019

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s