Aliança Bairrada Reserve Red 2020

Przed tygodniem przedstawiałem wino białe od tego samego producenta, dziś wersja czerwona. Oba wina z tego samego rocznika 2020 – ciekawe jest takie porównanie, bo wina białe zazwyczaj są wypijane wcześniej.

W przypadku wina czerwonego to wino z trzech odmian: touriga nacional, tinta roriz oraz baga. Ta odmiana to niekwestionowana królowa portugalskich odmian, ostatnio doceniona przez Francuzów i dopuszczona do upraw w Bordeaux. W samej Portugalii występuje najczęściej w blendach, acz ostatnio coraz częściej produkowane są z niej wina jednoodmianowe. Tinta roriz to nic innego jak znana z Hiszpanii odmiana tempranillo ze wszystkimi wadami i zaletami tej odmiany. Baga to z koleji odmiana typowa dla regionu Bairrada dająca w winach wysoki poziom kwasowości i tanin. Jak ciekawe może być to na przyszłość to warto wspomnieć karierę win z odmiany nebbiolo.

Aliança Bairrada Reserve Red 2020

Aliança Bairrada Reserve Red 2020 wyprodukowano przez winemakera Francisco Antunes. Maceracja odbywała się przez 5 dni, zaś fermentacja kolejne 6 dni w tankach ze stali nierdzewnej. W efekcie uzyskano wino w kolorze mocnej czerwieni przechodzącej w fiolet. W zapachu aromaty dojrzałych czerwonych owoców. W smaku aromaty czerwonych i leśnych owoców zbalansowane solidną dawką kwasowości. Finisz długi na drobnych taninach.

Wino nie jest specjalnie złożone ale solidne i przyjemnie wykonane. Degustowane do lekkiego gulaszu z wieprzowiny oraz dojrzewających serów i wędlin sprawdziło się bardzo dobrze.

Wino dobre. Zakup własny.

Jerzy Moskała

Aliança Bairrada Reserve Red 2020

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s