Finca de Villatuerta Legardeta Chivite Navarra DO Syrah 2018

Grupo Chivite wywodzi się z Bodegas Julián Chivite, winnicy z tradycjami, której początki sięgają 1647 roku. Współcześnie to nadal firma rodzinna, którą kieruje czterech braci. Rodzina produkuje wino na ponad czterystu hektarach, co jest może wielkością imponującą jak na środkową część Europy, ale całkiem naturalną w Hiszpanii. Ponad sto pięćdziesiąt hektarów jest obsadzonych tempranillo, ale reszta poświęcona jest garnacha oraz odmianom międzynarodowym jak syrah, cabernet sauvignon, chardonnay oraz merlot.

Wykorzystując położone w pobliżu Atlantyku winnice Corella, Marcilla oraz Cintruénigo i bazując głównie na odmianach międzynarodowych tworzone są wina jednoparcelowe, o wyższej jakości. Właśnie z tej ostatniej winnicy, leżącej w miejscowości Legardeta, pochodzi wino z odmiany syrah, które pokazuje, że odmiana ta może dawać świetne wina nie tylko południa Francji, Australii czy RPA, ale również w Hiszpanii

Finca de Villatuerta Legardeta Chivite Navarra DO Syrah 2018

Tak naprawdę w tym winie syrah ma charakter dominujący, w 85%, pozostała część należy już dla tradycyjnej dla Navarry odmiany garnacha. Wino dojrzewało przez 14 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego, a następnie w butelkach. Rocznik 2018 wydaje się aktualnie optymalny do wypicia.

Wino w kolorze niezwykle ciemne prezentuje aromaty czerwonych i czarnych owoców z nutami korzennymi. W smaku niezwykle świeża owocowość jest balansowana przez dawkę świeżej kwasowości. Całość zamyka długi finisz oparty na drobnych miękkich taninach. Wino niezwykle harmonijne, bardzo eleganckie, które można z przyjemnością łączyć z potrawami. W moim przypadku był to udziec jagnięcy, gdzie wino z syrah, jak wiadomo, świetnie współgra.

Wino bardzo dobre dostępne w sprzedaży w sieci marketów Auchan. Polecane do pieczeni, szczególnie baraniny.

Jerzy Moskała.

Advertisement
Finca de Villatuerta Legardeta Chivite Navarra DO Syrah 2018

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s