Cap Maritime Chardonnay 2018 z Winnicy Lidla

Republika Południowej Afryki to kraj, który nie tylko chciałbym odwiedzić turystycznie, ale który również cenię za produkowane tam wina. Tym bardziej jest dla mnie bolesne, że dostęp do win z tej części świata jest w Polsce tak mocno ograniczony, Tak, tak, wina z RPA są obecne w supermarketach w ich podstawowej wersji, ale jeśli szukać win powyżej poziomu entry level staje się to już problematyczne. Tym lepiej, że w Winnicy Lidla pojawiło się wino z RPA z regionu Hemel en Aarde Ridge.

Hemel-en-Aarde Ridge to apelacja Ward and Wine of Origin (WO) w dystrykcie Walker Bay w Western Cape w Afryce Południowej. Powstała w 2009 roku i jest najmłodszą apelacją z tego regionu. Wielką zaletą jest chłodny klimat, a to dzięki wysokości oraz chłodnym wiatrom oceanicznym. Kolejną są gleby, głównie zwietrzałe łupki, które kumulując ciepło w dzień oddają je w nocy. Całość pozwala na obsadzanie winnic odmianami burgundzkimi jak pinot noir i chardonnay, ale też białymi odmianami z Doliny Rodanu, sauvignon blanc, syrah czy pinotage. Cap Maritime to autorski projekt Marca Kenta – właściciela winiarni i winemakera w jednej osobie, który lokalne warunki dla produkcji win chciał przekuć w jakościowe wina. I to mu się udało.

Cap Maritime Chardonnay 2018

Wino wyprodukowano w 100% z odmiany chardonnay. Dwudniowej maceracji podlegały kiście winogron w całości. Fermentacja spontaniczna na dzikich drożdżach. Zarówno sama fermentacja jak i późniejsze dojrzewanie odbywało się w nowych beczkach z dębu francuskiego (60%) oraz w betonowych pojemnikach w kształcie jaja (40%).

W efekcie uzyskano wino dość skoncetrowane, acz jednocześnie jak na Nowy Świat stosunkowo lekkie. W zapachu złożone aromaty owoców – pojawiają się cytrusy, jabłka, ale też nieco brzoskwini. W smaku świetna owocowość i kwasowość tego wina dają odczucie niezwykłej świeżości. Dominują aromaty pigwy, cytrusów, melona i śmietanki, ale również pojawia się wanilia, ananas i gruszka. Wino złożone, ale niezwykle przyjemne w odbiorze, wręcz hedonistyczne.

Wino wysoko oceniane przez takich MW jak Tim Atkin dostępne jest jako się rzekło w ofercie Winnicy Lidla. To wyraźny znak, że stara się ona zbudować ofertę premium dla klientów poszukujących win z wyższej niż średnia półka. To bardzo dobrze dla winnych entuzjastów, bo to stwarza im możliwości prostego i wygodnego komponowania i zamawiania przez Internet zestawów świetnych win.

Wino bardzo dobre. Choć w sposób oczywisty narzucają się połączenia tego wina z białym mięsem jak przepiórka, rybami jak sandacz czy pleśniowymi serami ja akurat bym to wino z chęcią połączył z daniami kuchni dalekowschodniej.

Jerzy Moskała

Advertisement
Cap Maritime Chardonnay 2018 z Winnicy Lidla

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s