Vini ad Arte 2024 i prezentacja win z regionu Romagna

Vini ad Arte 2024 to coroczna prezentacja win z regionu Romagna (Romania), która w tym roku odbyła się w dniach 11 – 14 maja 2024 w butikowym hotelu i spa Villa Abbondanzi, na przedmieściach Faenzy w Romanii, oraz na spotkaniach z winiarzami z regionu w ich siedzibach wynajętych salach, restauracjach. Za organizację imprezy odpowiedzialne było Il Consorzio Vini di Romagna, organizacja powstała w 1962 roku, zrzeszająca producentów wina z regionu. I pewnie ani o tym konsorcjum ani o winach z Romanii nie słyszeliście? No to czas to naprawić.

Region Romania położony jest w północnej części Włoch sąsiadując przez Apeniny z Toskanią

Romania to region położony w północnej części Włoch, nad Adriatykiem. Rozciągając się między morzem a Apeninami sąsiaduje na północy z regionem Emilia (tworzy z nim wspólny region administracyjny), Toskanią na zachodzie oraz Marche na południu. Położenie to determinuje klimat, który wpływa na styl produkowanych tutaj win, zaś miejscowości takie jak Rimini, Ravenna czy republika San Marino ściągają tłumy turystów. Oni także są konsumentami produkowanych tutaj win.

Romania stała się też we Włoszech synonimem dobrego jedzenia. Obok potrawy spaghetti bolognese, mającej już charakter ściśle globalny, przez mniej znane lokalne dania jak piadina romagnola czy crescione, będących podstawą sałatek, poprzez tagliatelle z ragù, cappelletti, po pieczoną lasagne czy lokalne donuty potrawy regionu są znakomitym wkładem do włoskiej kuchni. I choć sami mieszkańcy Romanii traktują spaghetti bolognese jako przykład zamerykanizowania ich wspaniałej kuchni, to liczba restauracji z gwiadkami Michelin w regionie robi wrażenie.

Jak włoska kuchnia to rzecz jasna i wina, a historia winiarstwa regionu ciągnie się od czasów rzymskich i zawsze wiąże się wiąże się z lokalną kuchnią. Dziś w regionie mamy jeden region DOCG Denominazione di Origine Controllata e Garantita, 5 DOC Denominazione di Origine Controllata oraz 4 IGT Indicazione Geografica Tipica. Obszar produkcji win Romagna DOC rozciąga się na południe od Via Emilia i na północ od Apeninów Toskanii-Romagnolo, zajmując teren pagórkowaty i podgórski rozwinięty wzdłuż dużych dolin o kierunku północno-północno-wschodnim, które cieszą się dobrą wentylacją i doskonałym nasłonecznieniem.

Uprawa winorośli koncentruje się na niezbyt dużych wysokościach, od 100 do 300 metrów nad poziomem morza, z pewnymi wyjątkami do 500 metrów nad poziomem morza, na glebach o podłożu głównie osadowo-gliniastym. Klimat jest kontynentalny, z gorącymi latami i mroźnymi, długimi zimami, ale zmiany klimatyczne, jakie zaszły w ostatniej dekadzie, pokazują, że należy liczyć się z odchyleniami od dawnych pór roku. Opady deszczu, zazwyczaj ograniczone, potrafią koncentrować się w czasie i doprowadzać do powodzi.

Sub-regiony w Romanii

Uprawę winorośli w Romanii można przyporządkować do pięciu różnych sub-regionów, rozciągających się z zachodu na wschód. Są to obszary Imola, Faentino, Forlivese, Cesenate oraz Rimini. Do tego dochodzą podobszary Serra, Brisighella, Marzeno, Oriolo przynależne do Faentino; na obszarze Forlivese podobszary Modigliana, Castrocaro, Meldola, Predappio, Bertinoro; w Cesenate, podobszary Cesena, Mercato Saraceno, Longiano. Całość tworzy siatkę miejsc pochodzenia poszczególnych win, często związaną nie tylko z warunkami geologicznymi i klimatycznymi poszczególnych win, ale i stylistyką, jaką producenci chcą osiągnąć.

Na tych terenach uprawiane są głównie trzy odmiany winnej latorośli. Króluje rzecz jasna sangiovese, klon znanej z Toskanii odmiany, który genetycznie jest bliższy tej uprawianej w Montalcino, albana, endemiczny szczep występujący praktycznie tylko w Romanii, no i trebbiano. Ale o winach z tych odmian więcej w kolejnych postach.

Jerzy Moskała

*Wszystkie zdjęcia udostępnione przez Il Consorzio Vini di Romagna

Vini ad Arte 2024 i prezentacja win z regionu Romagna

Leave a comment