Winnica nad Źródłem – ciekawy punkt na enoturystycznej mapie

Kolejnym punktem na enoturystycznej mapie stała się Winnica nad Źródłem. To stosunkowo niewielka winnica (4700 krzewów) zlokalizowana jest w miejscowości Szerzawy w Górach Świętokrzyskich. Południowa ekspozycja stoku oraz lokalizacja nad źródłem oraz rzeką pozwalają na uprawę winorośli w takich odmianach jak solaris, seyval blanc, marechal foch oraz regent. Lecz nie samym winem człowiek żyje i obok winnicy oraz winiarni wybudowane zostały domki pozwalające turystom na organizację wypoczynku w winnicy oraz organizację wypraw choćby rowerowych po okolicznych atrakcjach turystycznych.

Winnica nad Źródłem © Olaf Kuziemka

W samej winiarni poza degustacjami win organizowane są warsztaty “Chleb i wino”, gdzie osobiście można się przekonać nie tylko o związkach tych biblijnych pokarmów, ale także o tym, jak jakość tego co jemy i pijemy staje się ważna dla nas, naszego zdrowia, a w efekcie również życia. Jeśli dorzucić do tego możliwości degustacji serów i lokalnych wyrobów mięsnych świat może stać się piękniejszy.

Domki na winnicy © Olaf Kuziemka

Ale warto wrócić do win, które stanowią podstawę winiarni. Kluczowe są dwa wina – jedno białe i jedno czerwone. Oba wytrawne lub półwytrawne, spokojne. Bo choć właściciele Piotra i Anna Sołtykowie eksperymentują z winami musującymi oraz słodkimi to kluczowe są dla nich dwa wina: Iturria 2020 oraz Emeryk 2018.

Iturria 2020 to wino wytworzone z odmian seyval blanc oraz solaris. By zrównoważyć wysoką kwasowość tego wina producenci pozostawili nieco cukru resztkowego. W efekcie mamy ciekawy balans nieco przypominający sposób produkowania rieslingów w Niemczech czy Alzacji. Samo wino ma aromaty cytrusowe w zapachu, niezwykłą świeżość w smaku i przyjemny, długi finisz. Warto je podawać mocno schłodzone jako aperitif lub do lunchu do sałatki z rybami. Świetnie by współgrało z sałatką z bałtyckiego łososia.

Emeryk 2018 to wino jednoodmianowe z gron maréchal foch. Choć odmianę tę znałem głównie z kupaży tu wypadła niezwykle korzystnie dając lekkie, ale aromatyczne wino o zapachu wiśni i owoców leśnych. W tym przypadku już wino w pełni wytrawne pokazało się z ciekawej strony jako znakomity partner dla serów i wędlin tradycyjnie przygotowanych i wędzonych. Choć ja bym się pokusił o serwowanie tego wina również do dań warzywnych – grillowanych papryk w oliwie, bakłażana, pomidorów.

To w sumie dość ascetyczne podejście do rodzajów produkowanych win ma sens o tyle, że oba wina są bardzo dobre, co potwierdziły medale na konkursach winiarskich w Tuchowie.

Winnica nad Źródłem to ciekawy kierunek dla miłośników win, naturalnych potraw i odpoczynku w winnicy. Domki oferują pełny komfort dla rodzin lub czterech osób, a lokalne atrakcje zapewnią rozrywkę w ciągu dnia. Dojazd z Kielc, Łodzi czy wreszcie z Warszawy jest całkiem wygodny dając szansę na spędzenie miłego weekendu z winem w winnicy.

Jerzy Moskała

Winnica nocą © Olaf Kuziemka

Więcej o Winnicy nad Źródłem można przeczytać w artykule Olafa Kuziemki Świętokrzyskie uroki Winnicy nad Źródłem

Winnica nad Źródłem – ciekawy punkt na enoturystycznej mapie

Leave a comment