Winnice Tokaju – Dereszla

Pierwsza z odwiedzanych przez nas winnic to Dereszla – producenta znany na rynku polskim głównie ze współpracy z Lidl-em. Butelki z furmintem tego tokajskiego producenta były dostępne ostatnim latem na półkach Lidl-a praktycznie w całej Polsce – wcześniej jego aszu dostępne było w sklepach tej sieci dla bardziej wymagających klientów. Warto zwrócić uwagę, że oferowany tam Dereszla Furmint 2016 szaraz, czyli wytrawny, okazała się bardzo ciekawym winem, co mógł sprawdzić niżej podpisany, a dzięki swojej popularności szybko znikał z półek.

IMG_9895.JPG

Uzbrojeni w zaproszenie zorganizowane przez Pawła we współpracy z Lidl Polska mogliśmy zapoznać się z obecnym portfolio firmy, salą degustacyjną (akurat trwała degustacja win dla gości połączona z koncertem muzyki country), urządzeniami do produkcji wina. A Dereszla nie jest małym przedsięwzięciem – w oparciu o kapitał rodziny D’Aulan z Szampanii, która w 2000 roku zainwestowała w to przedsięwzięcie, własnych 60 ha oraz dokupowane u innych producentów grona Dereszla produkuje imponującą liczbę 0,5 mln butelek wina rocznie. Wina te są eksportowane głównie do Polski, ale również do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Chorwacji i na Słowację. Plany rozwojowe firmy to powiększenie areału upraw do 100 ha oraz zwiększenie produkcji do ok. 800 tys – 1 mln butelek rocznie. Są jak widać niezwykle ambitne, ale moce przerobowe w firmie pozwalają na osiągnięcie tego celu w najbliższych latach.

IMG_9910.JPG

Dereszla wchodzi wraz z siedmioma innymi spółkami w skład grupy, posiadającej znaczny potencjał finansowy i wytwórczy. Oprócz samej produkcji wina interesującym dla nich kierunkiem jest enoturystyka, czemu ma służyć rozbudowa ich budynków firmy.

 

IMG_9948.JPG

Ale Dereszla to nie tylko nowoczesne przedsięwzięcie z betonu i stali – to również stara siedziba, piwnice i miejsce do produkcji win aszu. Bo poza na wskroś nowoczesnymi furmintami firma oferuje tradycyjnie wykonane late harvest, szamorodni no i aszu właśnie. Wina powstają i dojrzewają w sposób tradycyjny, jak przed wiekami, w beczkach. Degustacja win z oferty Dereszla pozwoliła zapoznać się z tymi interesującymi winami, które raczej można zakwalifikować do klasy win butikowych, niż masowej produkcji. Szczególne wrażenie na mnie sprawiło Chateau Dereszla Tokaji Furmint 2015 Késői Szüret (late harvest) – wino słodkie, wytworzone w oparciu o winogrona zebrane w późnym zbiorze (najczęściej końcówka października lub listopad), o 9% alkoholu, 94 g cukru i 6,8 acidity. Daje to urocze wino o pięknym balansie cukru i kwasowości, niezwykle mocnych nutach owocowych i niezwykle interesującym finiszu.

Oprócz niego warto było zwrócić uwagę na tradycyjne aszu – 5-putonowe z 2009 roku i 6-putonowe z 2008 roku. Wina te pokazują znakomite właściwości produkcji wina w oparciu o botrytyzowane grona winne.

Dereszla to znakomity przykład szybko rozwijającego się przedsięwzięcia na wysoką skalę, ale jednak z zachowaniem wysokiej jakości produkowanych win. Wytrawne furminty na solidnym poziomie i tradycyjne wina słodkie to solidne podstawy budowy marki dostarczającej klientom dobrych win. Ale nie tylko tacy producenci są w Tokaju – są również tacy, którzy podążają w innym kierunku.

cdn

Jerzy Moskała

 

 

 

 

 

Winnice Tokaju – Dereszla

Leave a comment