Blogerska wyprawa do Saksonii – cz. 4 Weingut Klaus Zimmerling

Widzieliście gdzieś kolejki po wino? Ja dawno nie widziałem, ale odwiedzając winiarnię Kluasa Zimmerlinga w weekend warto być na to przygotowanym. Czas oczekiwania na zakup to na oko jakieś 30 minut, a mimo to pielgrzymujący do tej winiarni miłośnicy wina nie są odstraszani ani czasem, ani relatywnie wysokimi cenami. Bo w Weingut Klaus Zimmerling mamy do czynienia z niezwykłym mariażem winiarstwa ze Sztuką. Tą wyższą. A wszystko to dzięki mariażowi samych twórców, bo Małgorzata Chodakowska, artystka produkująca rzeźby, głównie kobiece, potrafiła wkomponować je w krajobraz winiarni i winnicy tworząc artystyczną winiarską przestrzeń.

Sztuka i winnica © Olaf Kuziemka

Weingut Zimmerling jest ulokowany po przeciwnej do Radebeul, południowej stronie Drezna w miejscowości Pilnitz. Podobnie jak w przypadku Weingut Karl Friedrich Aust czy Schloss Wackerbarth winnica i winiarnia są ulokowane na zboczu doliny Łaby. Sama góra, nazywana po prostu Weinberg, ma również tradycje winiarskie sięgające XVIII wieku, kiedy na jej zboczach funkcjonowały królewskie winnice. Po latach poszły one w zapomnienie, zarosły lasem, i dopiero niedawno został on wykarczowany, a dzięki temu winnice sięgają szczytu góry. Podejście do górnej części winnic jest strome i wymagające wysiłku, ale za to widok na dolinę Łaby spektakularny.

Widok ze szczytu winnicy © Olaf Kuziemka

Winnica obejmuje zaledwie pół hektara, więc produkcję win w Weingut Klaus Zimmerling spokojnie można określać jako butikową. Na terenie winnicy jest szereg odmian winorośli: riesling, świeżo nasadzony schwarzriesling, pinot gris, pinot blanc, kerner, gewürztraminter, traminer oraz pinot noir. Produkowane wina w większości trafiają do mniejszych niż standardowe, półlitrowych butelek, kształtem przypominających klasyczne. Mniejsza zawartość bo wyższa jakość, a trzeba przyznać, że tamtejsze wina są znakomite.

Z win u tego producenta warto zwrócić szczególną uwagę na następujące:

Weingut Klaus Zimmerling Grauburgunder R trocken 2019

Grauburgunder czyli pinot gri to odmiana, która bardzo często znakomicie się sprawdza w położonych wyżej lub dalej na północ siedliskach półkuli północnej. Wynika to z faktu, że jakżeż często wina z tej odmiany nie cieszą nas żywą kwasowością – dopiero odpowiednia lokalizacja sprawia, że wino nabiera animuszu. I tak jest w przypadku tego wina. W zapachu dominują aromaty brzoskwini, mirabelki gruszki, ziół i kwiatów. W smaku wino lekko kremowe ale połączone z żywą kwasowością. Długi finisz tego wina oparty jest na kwasowości, co powoduje, że wina o takiej koncentracji jest jednocześnie bardzo świeże. Kieliszek tego wina to świetny wybór do sałatki.

Weingut Klaus Zimmerling Riesling 2019

Kolejne wino to podstawowy riesling, sprzedawany w butelkach 0,5, ale również 0,7 litra. W zapachu dominują aromaty zielonego jabłka i nieco cytrusów. W smaku niezwykle świeże, orzeźwiające, o długim smaku bazującym na balansie owocowości i kwasowości. Jak na podstawowe wino znakomite – koniecznie warto je spróbować.

Weingut Klaus Zimmerling Riesling VDP Grosse Lage Pillnitzer KöniglicherWeinberg 2016

To wino pretendowało na miana jednego z najlepszych rieslingów, jakie miałem okazje degustować. Silna koncentracja, aromaty brzoskwini, moreli, miodu oraz kwiatów. Aromaty niezwykle złożone i przeplatające się. W smaku koncentracja i dojrzałość wina, pozwalająca na długie ceiszenie się aromatami. To zdecydowanie wino kontemplacyjne, którym powinno się delektować. Znakomite. Jeśli będzie u producenta to pozycja must be.

Weingut Klaus Zimmerling Traminer 2019

Ten traminer zachwyca aromatami różanymi z odrobiną miodu i migdałów. Niesamowita jest struktura tego wina, a jednocześnie ma przyjemną kwasowość. O dziwo wino zdecydowanie do potraw np. ragout z kurczaka czy pasztetu z dziczyzny.

Weingut Klaus Zimmerling Gewürtztraminer VDP Grosses Gewäcks Pillnitzer KöniglicherWeinberg 2016

Ten gewürztraminer to obok rieslinga najlepsze wino w tej winiarni. W zapachu aromaty miodu i migdałów, w smaku dołaczją aromaty żółtych śliwek, suszonych owoców i lekko dymne nuty. Wino bardzo długie, aromatyczne, do delektowania się w małych porcjach. Pozostawia znakomity smak i aż się prosi o otwarcie kolejnych butelek.

To jedynie niewielki przykład dostępnych w Weingut Klaus Zimmerling win. U producenta można też dostać starsze roczniki, bo jego filozofią jest danie winu czasu i nie kieruje do produkcji win zbyt świeżych.

Weingut Klaus Zimmerling jest świetnym przykladem, że dla przeżyć enoturystycznych nie trzeba jechać w odległe kraje, a tuż za naszą miedzą znajdują się winiarnie, trasy enoturystyczne i wreszcie cała infrastruktura przygotowana dla gości. A producenci oferują wino wysokiej jakości. Region osiągalny na weekendowy wypad nie tylko z zachodniej części kraju.

Więcej o blogerskiej wyprawie do Saksonii można przeczytać w postach Olafa Kuziemki

Saksonia – malowniczy region winnych inspiracji

Saksonia – malowniczy region winnych inspiracji, część II

oraz Roberta Szulca – Winiacza

Najpierw Karl Friedrich Aust

Z wizytą u księcia w Schloss Proschwitz.

Jerzy Moskała

Blogerska wyprawa do Saksonii – cz. 4 Weingut Klaus Zimmerling

Leave a comment