Lungarotti Torre di Giano Bianco di Torgiano DOC 2020 oraz Rubesco Rosso di Torgiano DOC 2018

Kontynuując opisywanie win z włoskiej Umbrii od Lungarotti nie można pominąć podstawowych win w ofercie tego producenta z linii wyższej – Lungarotti Torre di Giano Bianco di Torgiano DOC 2020 oraz Rubesco Rosso di Torgiano DOC 2018. O ile wina z linii podstawowej, czy też oznaczonej jako budżetowa, służą codziennemu, czy może w okolicznościach polskich cotygodniowemu cieszeniu się tymi winami, o tyle w przypadku wyższej linii są to wina przeznaczone na konkretną okazję. A taką okazją mogą być choćby zbliżające się Święta Zmartwychwstania Pańskiego czyli Wielkanoc.

Lungarotti Torre di Giano Bianco di Torgiano DOC 2020 to wino, nazwa tego wina odwołuje się do zabytków epoki rzymskiej – wieży boga Janusa. W mitologii staroitalskiej był bogiem wszelkich początków, a także opiekunem drzwi, bram, przejść i mostów, patronem umów i układów sojuszniczych. Od niego pochodzi łacińska nazwa miesiąca stycznia Ianuarius jako pierwszego miesiąca roku. Często był przedstawiany z dwoma twarzami. Dobór tej nazwy do tego wina może świadczyć nie tylko o przywiązaniu producenta do tradycji rzymskich, ale również na pokazywanie tego wina jako naturalnej kontynuacji win z czasów rzymskich nawet, jeśli zostało wyprodukowane na wskroś nowocześnie.

Lungarotti Torre di Giano Bianco di Torgiano DOC 2020

Wino wyprodukowane z winogron trzech odmian: vermentino, grechetto i trebbiano. Grona podlegały delikatnemu tłoczeniu, a po krótkiej kriomaceracji moszcz podlegał winifikacji w tankach ze stali nierdzewnej w kontrolowanej temperaturze (16°-17°C). Następnie wino stabilizowało się w tychże tankach w utrzymywanej niskiej temperaturze, po czym wino rozlano do butelek i trzeba przyznać, że mimo swojego geniuszu technicznego Rzymianie nie mieli takich możliwości technologicznych.

Efektem jest wino o lekkiej i świeżej charakterystyce. W kolorze jasnej słomy z zielonymi poblaskami daje aromaty gruszki, brzoskwini przechodzące w cytrusy. W smaku żywe, kwaskowe z mocnym akcentem owocowości i przyjemnym długim finiszu z lekko migdałową końcówką. Wino dedykowane do sałatek i owoców morza świetnie będzie nadawało się do lekkich dań śniadania wielkanocnego, opartych o nowalijki i lekkie wędliny.

Lungarotti Rubesco Rosso di Torgiano DOC 2018

Lungarotti Rubesco Rosso di Torgiano DOC 2018 jest najbardziej rozpowszechnionym na świecie winem Lungarotti. Jego produkcja to ponad pół miliona butelek rocznie. Marka Rubesco wywodzi się od łacińskiego czasownika rubescere oznaczające “rumienić się”. Na etykiecie płaskorzeźba przedstawiająca winobranie, fragment Fontany Maggiore w Perugii, najpiękniejszej fontanny na tym XIII-wiecznym placu. Takie samo oznaczenie można zresztą znaleźć na wersji riserva tego wina.

Wino wytworzone z odmian sangiovese i colorino. Colorino jako odmiana jest mniej rozpowszechniona we Włoszech, ale często znajduje zastosowanie w kupażach ze względu na swoje cechy barwiące. Również w tym przypadku wykorzystano głęboki kolor tej odmiany. Winifikacja odbywała się w tankach ze stali nierdzewnej w kontrolowanej temperaturze 26°C z maceracją na skórkach przez 15 dni. Następnie wino leżakowało przez rok w dębowych beczkach, kolejny rok w butelkach.
W efekcie uzyskano wino o głębokim rubinowym kolorze z delikatnymi fioletowymi refleksami. W zapachu wino delikatne i eleganckie o aromatach dojrzałych czerwonych owoców z nutami pieprzu, cynamonu i tytoniu. W smaku solidna struktura, świeża kwasowość dobrze zbalansowana z owocowością oraz taniny dające długi, z lekka pieprzny finisz.
Zdecydowanie wino do eleganckich potraw. W przypadku Wielkanocy warto zastanowić się nad zaserwowaniem tego wina do obiadu, szczególnie pieczonego ptactwa jak kaczka czy gęś. Ale również wędlin, pasztetów tatara czy innych mięsnych potraw.

Choć wina włoskie kojarzą nam się z potrawami z tego kraju warto pamiętać, że mogą one świetnie pasować do potraw zarówno nowoczesnych jak i tradycyjnych. Również wegetariańskich czy wręcz wegańskich. Przykładem niech będzie bakłażan, który w zależności od sposobu jego przygotowania może być świetnym partnerem powyższych win – zarówno białego w sałatkach jak i czerwonego w sosach z pomidorami i papryką.

Wina bardzo dobre, dostępne u importera komuwina.pl La dolce vita.

Jerzy Moskała

Inne wina od tego producenta:

Lungarotti Il Pometo Pinot Grigio 2020 oraz Lungarotti Il Pometo Sangiovese 2019

Lungarotti Rubesco Vigna Monticchio Riserva 2016 oraz Torre di Giano Vigna il Pino 2017

Lungarotti Montefalco Sagrantino DOCG 2017

Lungarotti Chardonnay di Torgiano DOC Aurente 2017

oraz

Dwie biele i czerwień Lungarotti – wpis Winiacza

Lungarotti Torre di Giano Bianco di Torgiano DOC 2020 oraz Rubesco Rosso di Torgiano DOC 2018

Leave a comment