Shiraz & Syrah w ciemno

Czy degustacje w ciemno to zabawa cy profesjonalne podejście do weryfikacji własnej wiedzy o winach? Być może jedno i drugie, szczególnie, jeśli degustacja nie ma charakteru egzaminu. Dzisiejsza degustacja zorganizowana przez Michała WineMike Misiora pozwoliła zmierzyć się z 15 winami, wszystkimi na bazie szczepu Syrah/Shiraz.

Wniosków z degustacji było kilka:

Na pewno granica między Syrah i Shiraz nie jest do końca wyznaczona. Przyjęło się, że nazwy Syrah używa się dla win z tego szczepu ze Starego Świata, szczególnie z Francji i Włoch. Zaś nazwa Shiraz dla win w stylistyce odmiennej od tradycji europejskich, nowoświatowych, często mocno owocowych, wyrazistych i alkoholowych. W degustacji okazało się, ze granice są zatarte, a wiele win z RPA, Chile czy nawet Australii przypominają wysokiej jakości wina z Francji. I vice versa – wino z Navarry zostało wzięte za wino z Nowego Świata.

Cena nie jest wyznacznikiem jakości, a ceny win z Australii czy Chile dorównują, jeśli nie przebijają ceny europejskie. Całkiem niezłe Domaine la Provenquière Languedoc Syrah 2014 jest dostępne za 29 zł, a bardzo dobre Salomon Estate Shiraz Finnis River 2012 za 159 zł. Choć naprawdę dobre Echeverria Gran Reserva Colchagua Valley Syrah 2013 oraz Rickety Bridge Shiraz Western Cape to wina o stosunkowo zbliżonych cenach – 63,90 i 79,00 zł.

“Things happen” jak mawiają Anglicy (wersja amerykańska jest bardziej dosadna) i skaza korkowa może dotyczyć nawet drogich win. Również w przygotowaniach do degustacji iw samej degustacji takie przypadki się zdarzyły.

W sumie degustacja nie tylko bardzo pouczająca, ale również zabawna okazała się kolejnym sukcesem animatora degustacji w ciemno – Michała.

Jerzy Moskała

 

Advertisements
Shiraz & Syrah w ciemno

One thought on “Shiraz & Syrah w ciemno

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s